• Súčasnosť

Od 2.9.2019 je materská škola dvoj triedna. Poskytuje celodenné predprimárne vzdelávanie deťom vo veku od troch do šesť rokov, deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou a poskytuje možnosť aj poldenného pobytu dieťaťa v MŠ. Sídli v budove základnej školy na prízemí.

Prostredie materskej školy tvoria  dve triedy, v ktorej sú hrové a pracovné centrá rozmiestnené účelovo. Slúžia na spontánne hry detí a učiteľkami plánovanú, riadenú výchovno-vzdelávaciu činnosť. Pre deti sú pomôcky voľne, viditeľne uložené a tvoria súčasť materiálneho vybavenia. Poskytujú deťom priame, bezprostredné skúsenosti, zážitky, dávajú voľný priechod ich iniciatíve a podporujú a rozširujú vnútornú motiváciu. Zároveň slúžia tieto miestnosti aj ako priestor na popoludňajší odpočinok detí.

Súčasťou materiálno –technického vybavenia materskej školy je  odborná a detská literatúra, učebné pomôcky, didaktické hry, logické hry, telovýchovné náradie, náčinie, IKT, spotrebný materiál na výtvarné a pracovné činnosti.

Strava sa pripravuje v školskej kuchyni a podáva v školskej jedálni.

Pre pobyt detí vonku je k dispozícii školský dvor s trávnatou plochou a stromami. Na školskom dvore sa nachádzajú preliezky, hojdačky a pieskovisko.

Výchovno vzdelávací proces realizujeme podľa Školského vzdelávacieho programu “Krôčik do života“. Je vypracovaný na základe podmienok materskej školy. Zohľadňuje a rešpektuje priestorové, materiálno – technické, personálne podmienky, potreby, záujmy a rozvojové možnosti detí predškolského veku. Tvorí základ pre každodennú výchovno – vzdelávaciu činnosť dieťaťa a nie je členený podľa vekových kategórií detí.

Hlavným cieľom školského vzdelávacieho programu „Krôčik do života“ je vo všetkých vzdelávacích oblastiach, umožniť deťom cez vlastné skúsenosti, zážitky, pocity spoznávať seba, ľudí okolo seba, prírodu a kultúru. Edukáciu predprimárneho vzdelávania realizujeme hravo, cielene cez skúmanie, pozorovanie, zážitkové učenie a tým podporujeme osobnostný rozvoj dieťaťa. Prostredníctvom premyslených metód a foriem výchovno- vzdelávacieho procesu neustále podporujeme  záujem detí o získavanie komunikačných, matematických, digitálnych, sociálnych, personálnych, občianskych, pracovných kompetencií a kompetencií učiť sa, riešiť problémy, tvorivo a kriticky myslieť.

Spolupracujeme s rodičmi, sociálnymi partnermi, základnou školou, zriaďovateľom, ako aj s CPPPaP. Nie je nám ľahostajná ani výslovnosť detí a spolupracujeme s klinickým logopédom pri odstraňovaní porúch reči a výslovnosti. V prípade záujmu zákonných zástupcov zabezpečujeme aj  oboznamovanie detí s anglickým jazykom. V obci sa prezentujeme kultúrnymi vystúpeniami v kultúrnom dome. Zapájame sa do výtvarných okresných a celoslovenských súťaží, kde sme už získali nejedno umiestnenie.

Náležitú pozornosť venujeme deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou.